Wierzba wyrośnie nawet z kawałka wiktów.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy z niej utworzyć wymyślne odmiany ogrodzenia. Dzięki temu nasze ogrodzenie uzyska niepowtarzalny wygląd i będzie się rekomendować spośród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji i podmokłych bagnach wierzby dawno temu zadomowiły się w krajowych ogrodach. Doceniliśmy je za naturę i spectficzne kociaki. Nie są żmudne, pragną tylko niemało wody i troszeczkę światła. Nasycą się niby wszelką rolą.

Niewiele krzewów zdoła także równie prędko pobudzać utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nader bezproblemowo rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet ułamany patyk zanurzony w ulewnej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie oraz da początek nowemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na myśl, tak aby z wierzb tworzyć plątane przęsła ogrodzeniowe bądź parkany zalane liśćmi. Pewnie powinno się mieć tak fikuśne ogrodzenie. Najodpowiedniej do wybudowania takiego ogrodzenia wykorzystać następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakowych własności:

dają proste, długie i bardzo giętkie pędy – z powodu tego można łatwo modelować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po obcięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść całe przęsło na płot;
niebywale bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już projekt na kształt płotu, musimy dostać pasujące wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, znalezienie ich w przesłankach normalnych jest uciążliwe, gdyż dziko wzrastające krzaki okazjonalnie emitują nadzwyczaj długie i proste pędy. Najprawidłowiej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy wpierw pozycję w ogrodzie, troszkę przez nas odwiedzane oraz w żadnym wypadku .Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki długości 25-30 cm, jakie możemy otrzymać spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je namoczyć na 24 h w wodzie, aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny szybko się grubieją, skutkiem tego powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa pozrzucamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy sporadycznie przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s